info @ haberci26.com

Kentte neler olup bittiğini siyasi kulislerde neler konuşulduğunu “Eskişehir Kulisleri” köşemizde sizlere yansıtmaya devam ediyoruz.

Partilerde aday adaylarının müracaat serüveni tamamlandı. Zaten bunlar olağan süreç. AK Parti’de 41, CHP’de 17, MHP’de 9, İyi Parti’de ise 30’a yakın aday adayı var.

Parayı veren aday adayı olabiliyor da adaylar kimler olacak?

24 Haziran’a az kaldı. Seçim takvimi hızla eriyip gidiyor. Şunun şurasında 21 Mayıs’a bir şey kalmadı. Partiler seçim takvimine göre milletvekili aday listelerini söz konusu tarihte YSK’ ya teslim edecekler.

7’şer kişilik milletvekili aday listelerinde Eskişehir’de partilerin nasıl liste oluşturacağını daha doğrusu genel merkezlerin Eskişehir için uygun görecekleri sıralamalar nasıl olacak merak edilen bu.

Adaylar merak ediliyor ama öne çıkanlar şimdiden belli gibi. AK Parti’de Ayşe Fert Dökmeci, Dündar Ünlü, Yetkin Tetik, Fethi Fahri Kaya, sıralamada kesin olacak deniyor. Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan ile eski milletvekili Salih Koca acaba aynı listede olacak mı?

MHP’de ise İL Başkanlığından istifa eden Kadir Bıyık en büyük favori. Liste başı olması kesin gibi. Ardından Dr. Kayıhan Çağlar en büyük aday. MHP iyi ve kemik bir kadro ile çıkıyor…

CHP’de ise ortalık toz dumannn…

Mevcut vekiller yerini bırakmak istemiyor. Ama en az ikisi olmayacakmış. Bir tane kalıyorsa o da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı olan C. Okan Yüksel mi acaba…

Ama CHP’de Nuray Akçasoy, Sinan Özkar listede kesin olur deniyor. Engin Çakmak, Figen Kahya, Erdal Çakıcıer, İrfan Değirmenci, Jale Nur Süllü çokça konuşuluyor…

İyi Parti’de de durum toz duman…İl Başkanı Arslan Kabukçuoğlu çok ümitli ama liste başında sürpriz olacakmış. O isim Eskişehir’den bile olmayabilir…

Listelerin açıklanmasına az kaldı. Siyaset kazanı kaynıyor. Eskişehir 7 olan milletvekili sayısı ile yine çok cazip. Bakalım kimler umduğunu bulacak?

Şimdilik virgül koyup geçelim. Daha çok şey konuşulur çok…